سایر اخبار

گفتگو با یک اقتصاددان در اولین سمینار "تجاری سازی هنر" در غرب کشور

 در جامعه فقیر نمی‌توان انتظار خرید آثار هنری و لوکس داشت

 

 

استاد اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به ضرورت رونق اقتصاد هنر، گفت: در جامعه فقیر نمی‌توان انتظار خرید کالای هنری و لوکس داشت و دولت باید بستر عرضه آثار هنری در کشورهای دیگر را فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه به نقل از خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سهراب دل انگیزان در اولین سمینار "تجاری سازی هنر" در غرب کشور که (17 بهمن) در مرکز فرهنگ و هنر دانشگاه علمی کاربردی کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه هنر مقدس و کار هنرمند ارزشمند است، گفت: در کنار این مسئله باید نیازهای مالی یک هنرمند تامین شود.

وی افزود: هنرمند نیز مانند هر انسان عادی دیگری زندگی معمولی و خانواده و خرج و مخارج دارد و باید هزینه‌های این امور تامین شود.

دل انگیزان تصریح کرد: از طرف دیگر هنر باید ترویج داده شود و قطعا این امر نیز نیازمند صرف هزینه است و با بالا رفتن هنرمند و شناخته شدن او قطعا این مخارج و هزینه‌ها بیشتر و سنگین‌تر می‌شود.

این اقتصاددان با بیان اینکه می‌توان به سطوح عالی هنر رسید و از طرفی خرج و مخارج و هزینه‌ها را از طریق درآمدهای حاصل از هنر کسب کرد، گفت: باید متوجه باشیم طوری در این مسیر حرکت شود که هنر ارج نهاده شود و حیثیت و شرافت هنرمند حفظ شود.

دل انگیزان تصریح کرد: در این زمینه باید از سه جهت حرکت کرد و سه وجه را در نظر داشت. یکی وجه اجتماعی، دیگری وجه فردی و نهایتا وجه حاکمیتی است که باید در هر سه زمینه در خصوص تجاری سازی هنر ورود پیدا کرد.

این استاد دانشگاه افزود: از نظر وجه فردی، خود هنرمند باید این روحیه را پیدا کند که در مسیر تجاری سازی هنرش حرکت کند و باید بداند این کار هیچ منافاتی با ارزش هنر او ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر جامعه باید به سمت و سویی برود که ارزش هنر و توجه به آن نهادینه شده تا بتوان زمینه حرکت در مسیر تجاری سازی هنر را فراهم کرد.

دل انگیزان خاطرنشان کرد: از نظر حاکمیتی و نقش دولت نیز می‌توان گفت دولت موظف است مسیر و سازو کارهای لازم در جهت تجاری سازی هنر را فراهم کند و با تکمیل این چرخه قطعا می توان امید به موفقیت تجاری سازی هنر داشت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه میزان استقبال مردم از خرید آثار هنری و امید به رونق اقتصاد هنر به میزان درآمد جامعه بستگی دارد، گفت: در جامعه فقیر که عمده هزینه‌ها صرف تامین مایحتاج و کالاهای اولیه می‌شود، نمی‌توان از مردم انتظار خرید کالای لوکس را داشت و قطعا با افزایش سطح درآمد جامعه، تقاضا به سمت کالاهای لوکس از جمله کالاهای هنری پیش می‌رود.

دل انگیزان تصریح کرد: اما راهکاری در این زمینه وجود دارد که در جامعه‌ای که سطح درآمدش چندان بالا نیست و تمایل به خرید کالاهای لوکس وجود ندارد، هنرمند بتواند از طریق فروش آثارش ارتزاق کند و این امر نیازمند شکل گیری روابط میان کشورها و جوامع مختلف است. به واقع دولت باید شرایطی را فراهم کند که بستر عرضه آثار هنری در کشورهای دیگر مهیا شود.

وی تاکید کرد: هنرمند ما نباید در جوامع محلی محبوس شود و باید او را از این فضا بیرون کشید و زمینه عرضه هنر او را در سایر جوامع و کشورهای دیگر فراهم کرد.

این استاد دانشگاه افزود: از طرف دیگر دولت باید سعی کند ذائقه جامعه را به سمتی ببرد که مردم خواهان خرید آثار هنری شده و برای آن هزینه پرداخت کنند.

ورود به بخش کاربری

مسیریاب سایت

آمار بازدید

بازدیدکنندگان
7074
مطالب
570
وب لینک ها
9
نمایش تعداد مطالب
428893

آخرین اخبار

حاضریت در سایت

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اخبار آموزشی

زنگ خطر کاهش جذب دانشجو با ت...

  محمد سلطانی فر گفت: زنگ خطر کاهش محسوس جذب و پذیر [ ... ]

Template Design:Dima Group

ورود به بخش کاربری

Back to Top