پنجشنبه 29 شهريور 1397 | Thursday 20 September 2018

موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد:

فرهادی: ۷۰ درصد فارغ التحصیلان آموزشکدههای فنی حرفهای و علمی کاربردی وارد بازار کار میشوند

 

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: ۶۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دانشگاهها در این دولت پرداخت شد و اعتبارات ریالی و ارزی خوبی برای توسعه تجهیزات پژوهشی در برنامه ششم توسعه دیده شده است.

به گزارشروابط عمومی موسسه به نقل از باشگاه‌خبرنگارانمحمد فرهادی ۲۳ اردیبهشت در سفر به شهرکرد در جمع روسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی استان در دانشگاه شهرکرد، با تبریک اعیاد نیمه شعبان گفت: مهم‌ترین منابع و سرمایه‌ها در دانشگاه‌ها، نیروی انسانی است که سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز محسوب می‌شوند و باید مورد توجه قرار گیرند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وضعیت دانشگاه‌های کشور را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: توسعه دانشگاههای کشور از نظر کمی و کیفی بعد از انقلاب و در ۱۲ سال گذشته بیش از حد انتظار بود.

وی با اشاره به گستردگی بی حد و اندازه موسسات غیرانتفاعی غیردولتی، اظهار داشت: تعداد این موسسات تا سال ۸۴، ۶۴ موسسه بودند و از ۸۴ تا ۹۲ به ۳۳۰ موسسه افزایش یافتند.

فرهادی با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه پیام نور با وجود توانایی‌ها در زمینه ارتباطات همچنان حضوری عمل میکند، تصریح کرد: پیام نور دانشگاهی برای آموزش غیرحضوری و نیمه حضوری و آموزش از راه دور تعبیه شده بود که با استفاده از شبکههای ارتباطی، فضای مجازی و IPTV این امکان محقق می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه آموزش‌های علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای باید در کشور ساماندهی شود، عنوان کرد: در آمایش آموزش عالی کشور که طرح آن تصویب شده است در حوزه آموزشهای علمی کاربردی و فنی حرفهای اقداماتی انجام خواهد گرفت.

***۷۰درصد فارغ التحصیلان آموزشکدههای فنی حرفهای و علمی کاربردی وارد بازار کار میشوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد از فارغ التحصیلان آموزشکدههای فنی حرفهای و علمی کاربردی وارد بازار کار میشوند، گفت: ما در کشور نزدیک به سه هزار شغل داریم که نیاز به آموزشهای آکادمیک دارند و در همین راستا هم طرح صلاحیت حرفهای نیز آماده شده است.

وی با اشاره به کیفی کردن دانشگاهها و ایجاد دانشگاههای کارآفرین و تاکید بر ارتباط دانشگاه با صنعت در سه سال گذشته، افزود: در دولت یازدهم ۲.۵ میلیون مترمربع به فضاهای کاربردی دانشگاه اضافه شد که ۲ میلیون مترمربع در حال ساخت بود و تکمیل شدند و ۵۰۰ هزار مترمربع نیز فضای جدید اضافه شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بنا بر آمایش آموزش عالی، دانشگاهها باید برنامه راهبردی داشته باشند و اهداف خود را مشخص کنند.

فرهادی با بیان اینکه ایران اکنون رتبه اول رشد کمیت تولیدات علمی دنیا را دارد، اظهار کرد: کشور از نظر تولید مقالات علمی در سال ۲۰۱۳ رتبه ۲۵ را داشت و اکنون در بین ۲۵ کشور دنیا رتبه نخست تولیدات علمی را دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه درصد تولید مقالات علمی کشور در یک درصد برتر دنیا سه برابر شده است، گفت: کشور ایران یک درصد جمعیت جهان، ۱.۸ درصد تولیدات علمی دنیا و ۲. ۲ درصد تولید مقالات برتر دنیا را دارا است.

وی با اشاره به رشد ۳۶ درصدی تعداد مقالات ایرانی چاپ شده در ISI طی دولت یازدهم این تعداد را نزدیک به ۴۲ هزار مقاله دانست و افزود: تعداد دانشمندان ایرانی نیز با رشدی ۴۰ درصدی از ۱۷۳ نفر به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش یافت و ایران رتبه نخست منطقه و جهان اسلام را در پایگاه اسکوپوس دارد.

فرهادی با اشاره به فعالیت ۱۷۱ مرکز رشد و اشتغال بیش از ۳۰ هزار نفر در مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری کشور، گفت: فناوریهای صادرشده توسط پارک‏های علم و فناوری و مراکز رشد در سال ۲۰۱۳ تعداد ۸۰ مورد بود که به ۹۴ مورد افزایش یافت و بیش از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

وی با اشاره به ارتباط درخور توجه دانشگاه‌های کشور با صنایع افزود: اکنون دانشگاهها بیش از دو هزار میلیارد تومان با شرکت‌ها در حوزههای مختلف قرارداد دارند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: در حوزه خودروسازی قراردادی مابین دانشگاههای امیرکبیر و شریف، ایران خودرو و شرکتهای خودروسازی بینالمللی منعقد شد که طی آن ظرف مدت ۲.۵ سال شش تا هفت نوع خودرو تولید میشود و ارزش این قرارداد یک هزار میلیارد تومان است.

فرهادی از سرانه‌ای شدن بودجه دانشگاه‏های کشور در دولت یازدهم خبر داد و اظهار کرد: ۶۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دانشگاهها در این دولت پرداخت شد و اعتبارات ریالی و ارزی خوبی برای توسعه تجهیزات پژوهشی نیز در برنامه ششم توسعه دیده شده است.

وی با اشاره به وجود ۳۴ صندوق پژوهش و فناوری در پارک‏های علمی و فناوری کشور، اضافه کرد: از این تعداد ۲۰ صندوق فعال هستند و مابقی نیز به زودی فعال میشوند.

***احداث ۵۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی توسط خیرین

فرهادی با بیان اینکه با تشکیل بنیاد حامیان علم و فناوری توسط خیرین تاکنون ۵۰۰ هزار مترمربع فضای آموزشی ساخته شده است، تصریح کرد: بنیاد ۱۵ خرداد نیز تاکنون ۲۷ خوابگاه دانشجویی در کشور احداث کرده است.

وی با اشاره به پوشش تمام دانشجویان از نظر وام‌های صندق رفاه، گفت: اعتبارات وام دانشجویان دکتری در کل کشور ۸۰ میلیارد تومان بود که به ۱۱۰ میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فعالیت ۹۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاههای استان، تاکید کرد: دانشگاه‌‏های استان باید ماموریت گرا شوند و با پارک علم و فناوری هم افزایی داشته باشند تا به بالندگی برسند.

فرهادی با اشاره به تصویب اعتبار یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی برای هستههای پژوهشی، گفت: با تخصیص این اعتبارات قرار است ۱۳۱ هسته پژوهشی تقویت شده و ۱۰ آزمایشگاه ملی منطقه‌ای احداث شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در راستای هم افزایی و ارتباطات دانشگاه‌ها نیز شورای عالی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت شکل گرفت.

فرهادی در پایان با اشاره به افزایش ارتباطات با دانشگاههای بین المللی، گفت: بیش از ۶۰ دوره مشترک در حد دکتری پس از برجام دایر شد و دانشجویان دکتری میتوانند بخشی از تحصیل خود را در کشورهای دیگر ادامه دهند.

Template Design:Dima Group